کمیته صنایع خلاق

صنایع خلاق از همگرایی صنایع فرهنگی، تکنولوژی و خلاقیت‌های انسانی شکل می‌گیرد. در دنیای کنونی سرمایه فرهنگی به یک مزیت رقابتی برای تمایز بخشی ملت‌ها در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مبدل شده است و از قالب‌های فردی که فقط فرد را از خود منتفع سازد، خارج شده است. سرمایه‌های فرهنگی و ارزشی به عنوان سرمایه‌ای ناملموس، منبعی است که در سال‌های اخیر مد نظر بسیاری از دولت‌های جهان قرار گرفته است. استفاده‌ به ظاهر اقتصادی از این سرمایه‌ها و در قالب‌های آمیخته با خلاقیت و تکنولوژی موجب شده است که این سرمایه‌ها علاوه بر کارکردهای اقتصادی، کارکردهای اجتماعی همچون انتقال فرهنگ‌های کشور مبدأ، تغییر سبک زندگی مصرف کنندگان و … را به دنبال داشته باشد.
ویژگی بارز صنایع خلاق آن است که برای تولید کالاهای مورد نظر خود، به جای بهره گیری عمده از مواد اولیه‌ طبیعی و معدنی، عمده منابع خود را از بروندادهای فکری و ذوقی انسان که ماهیت هنری و فرهنگی دارد، تأمین می‌کنند.
صنایع خلاق با در نظر گرفتن کارکرد فرهنگی و اجتماعی، می‌تواند به عنوان ابزاری در جهت بازنمایی مفاهیم اصیل ایرانی اسلامی در سراسر دنیا نیز به حساب آید. این صنایع به دلیل ماهیت نرم خود و نیز نیاز به سرمایه‌ اولیه‌ کم به منظور راه اندازی می‌تواند گزینه‌ای قابل بحث در جهت بهبود وضعیت کشور از نظر تولیدات تأثیرگذار در سطح داخلی و بین المللی باشد.
یکی از بخش های مهم فرهنگی در ایران، حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی است. با توسعه صنایع دستی به عنوان صنایع بومی و سبز می توان بدون آسیب رساندن به انسجام و ثبات سیستم های طبیعی و محیط زیست کشور، بستری ارزنده برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور فراهم آورد. صنایع دستی از یک سو فعالیت و حوزه ای است که می تواند بر روی رشد صادرات غیر نفتی کشور تأثیر فزاینده گذاشته و زمینه اشتغال فراوانی را ایجاد کند و هم از سوی دیگر می تواند بستری برای معرفی بهتر و فراگیر فرهنگ و هنر ایرانی در داخل و خارج کشور باشد.

 

 شرح وظایف کمیته صنایع خلاق :
۱- برگزاری کارگاه های کارآفرینی در حوزه صنایع خلاق با همکاری دانشگاه ها و شرکتهای فعال در حوزه صنایع خلاق
۲- راه اندازی ایده شوها برای معرفی و حمایت از بانوان مستعد و علاقمند به فعالیت در حوزه صنایع خلاق
۳- توانمند سازی بانوان با معرفی کسب و کارهای خوش آتیه در حوزه صنایع خلاق
۴- معرفی صنایع خلاق به عنوان صنایع سبز و سودآور با سرمایه های خرد با تاکید بر اولویت های این صنعت
۵- ارتباط مفید با مراکز مرتبط با صنایع خلاق در راستای بهره برداری بانوان
۶- ضرورت توجه بانوان به فناوریهای فرهنگی در حوزه کارآفرینی و کسب و کار

 

اعضا کمیته صنایع خلاق:

#نام و نام خانوادگی#نام و نام خانوادگی
217آزاده سالمی 207آفاق امیریان
255آیلین سموعی210ارنواز فیروزیان اصفهانی
288رخساره ضیایی221زهرا حسن پور
220زهرا رضایی201زهرا صالحی
205زهرا مهدوی208زهرا مهدیان
222ساناز امیری227سعیده موسوی
214سودابه ادیب211شفق کاظمی
212شهزاد بهادری216شهین اصلانی
244شیدا سادات امامی203فاطمه زارعی
223فاطمه عربی204فتانه شیاسی
226فرزانه افسرطاها218فروزان بنائیان
213لیلا تاک شهر209محبوبه پور قدیری
215مریم بهرامی219مژگان همایونی نژاد
206نسرین کاردانی اصفهانی202نفیسه ریاضی پور