شورای عالی بانوان

معاون رییس جمهور در امورزنان وخانواده: ابتکار:از مخاطرات وتهدیدها فرصت بسازیم

معاون رییس جمهور در امورزنان وخانواده:

ابتکار:از مخاطرات وتهدیدها فرصت بسازیم

به همت شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان نشست هم اندیشی بانوان  فعال اقتصادی با معاون محترم رییس جمهوری در امور زنان وخانواده در سالن جلسات ساختمان شماره ۲اتاق بازرگانی ،صنایع، معادن وکشاورزی استان اصفهان برگزار شد.

زهرا اخوان نسب رییس شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان ضمن ارائه چکیده ای از فعالیت های این شورا مطرح کرد: نزدیک به یک دهه است که فعالیت خود را در اتاق بازرگانی اصفهان آغاز کرده ایم، با شمار هفت الی هشت نفر و با هدف توانمند سازی زنان شروع به فعالیت کردیم .

اخوان نسب ادامه داد: با شروع فعالیتمان دریافتیم که زنان برای دریافت کارت بازرگانی به مشکلات بزرگی از جمله تحمل مالیات های سنگین برمی خوردند ، که پس از آن برآن شدیم که راه های تسهیل این موارد را بیابیم و در اختیار این عزیزان قرار بدهیم.

رییس شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به آموزش راه کار ها افزود: پس از اینکه در موضوعات آموزشی وارد عمل شدیم ، به برگزاری نمایشگاه ها در سطوح ملی وبین المللی اقدام نمودیم ، همچنین جلساتی با عنوان گپ وگفت برای بانوان عضو شورا برگزار کردیم.

وی اظهارداشت:در راستای برگزاری جلسات ومشاوره های راهبردی برای اعضا، از مشاوره سایر خانم هایی که در استان های دیگر از فعالین موفق بودند ،همچنین اساتید دانشگاه و دیگر بانوانی که از آموزش پرورش سازمان صنعت معدن ،تعاون وسایر مراکز آموزشی فعالیت می کردند، استفاده کردیم.

اخوان نسب با اعلام اینکه، مشکلات زیادی را از سر گذرانده ایم اظهارداشت:پر توان تر از گذشته  باز هم ادامه داده ایم ، اما بروز بعضی از مشکلات غیر مترقبه مانند نوسانات ثیمت ارز انگیزه های زنان پر قدرت ایرانی را دچار تنش و تزلزل کرده است.

رییس شورای عالی بانوان اتاق اصفهان از برگزارری دو دوره همایش دختران شهر فیروزه ای خبر داد وگفت:با برگزاری برنامه هایی از این دست ، فضایی مانند یک پاتوق بسیار عالی برای دختران نخبه وخلاق ایجاد کردیم که با ایده های نو قدم های نو برای پیشرفت اقتصادی کشورمان برداریم.

اخوان اذعان داشت:اینجا را به عنوان محل امنی برای تعامل اجتماعی وفرهنگی برای بانوان فعال اقتصادی قرار دادیم وتا حد امکان تسهیلاتی را هم برای زنان فراهم کرده ایم با وجود اینکه در ابتدای راه خانم ها ی فعال از هم گسیخته بودند اما توانستیم انها را در اتاق جمع و با هم صنفی های خودشان آشنا نماییم.

وی در پایان صحبت های خود به معاون رییس جمهوردر امور زنان وخانواده عنوان کرد:امیدواریم پس از تمام شدن دوره چهار ساله ما نیز دیگران این اتفاقات را مجددا تکرار کنند و مشارکت ها و جلب اطمینان در حوزه زنان هم چنان ادامه داشته باشد، همچنین امیدواریم شما به عنوان یک مقام دولتی اگر به مشکلات مارسیدگی هم نمی کنید آنها را بشنوید ، قابل ذکر است از ابتدای سال که رهبرمعظم انقلاب اسلامی ایران  سال جدید را نام حمایت از کالای ایرانی مزین نمودند ،بانوان ما به جد و پر تلاش کار کردند اما مشکلات کمرشکنی را متحمل شده اند در همین راستا.خواهش ما اینست که دولت تصمیم درستی در این باره بیاندیشد ، به این دلیل که وضعیت بحرانی اقتصادی که هم اکنون در کشور هست فعالین اقتصادی را به سطوح آورده است.

اخوان با اشاره به اوضاع نا به سامان  اقتصاد کشور اذعان داشت: متاسفانه هر کدام از مسیولین و مقامات از دیدگاه ومنظر شخصی خود حرفی میزنند اما یادمان نرود،همانطور که در جنگ کنار هم بودیم ودوام آوردیم الان هم باید دست در دست هم بدهیم  و موانع را از سر راه برداریم تا برای سربلندی کشور عزیزمان گامی بزرگ برداشته باشیم.

 

 دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده دراین جلسه و در پاسخ به سوالات بانوان فعال اقتصادی استان اصفهان اظهار داشت: تجربیاتی که دارید بسیار با ارزش ومهم است و مطمئن باشید که من این مطالب را  به هیئت دولت و مخصوصا دکتر شریعتمداری مطرح خواهم کرد.

ابتکار افزود:باید این رابدانیم که ما علاوه براینکه مسئولیت های فردی وحرفه ای داریم، یک سری مسئولیت های ملی و اجتماعی .نیز داریم که مشخص می کند. هر ایرانی در جایگاهی که دارد  اعم ازفرهنگی بهداشتی و بسیاری حوزه های دیگر،دراصل به عنوان یک ایرانی ،ویژگی های ایرانی بودنمان نسبت به هرچیز دیگری برتری دارد .

وی ادامه داد : با توجه به ابنکه در شرایط خطیری که پس از خروج آمریکا از برجام پیش آمد ،اقتصاد کشورمان دچار تنش های غیر قابل انکاری شده است و همه بر آنها واقف هستیم و برای یافتن راه چاره از هیچ حمایتی فروگذار نخواهیم بود اما نباید در هیچ شرایطی جایگاه ایران را در عرصه های بیلمللی نادیده بگیریم و شما به عنوان یک فعال اقتصادی می دانید که وضعیت ایران در مطالعات بین المللی چگونه است .

ابتکار اذعان داشت: زحمات شما در حوزه های تولیدی، صنعتی وغیره  و  کلا حضور پر رنگ زنان در جامعه باعث فخر ومباهات همه مردم وهمچنین مقامات دولت است اما با عهد شکنی آمریکا آسیب های زیادی به کشور ما وارد شده است که. باید با حس ارق ملی قوی تری کار را ادامه داد کرد چون واضح ومبرهن است که این تهدید ها برای دولت ونظام نیست ..علنا وآشکارا شاهد هستیم که ایران را تهدید می کنند.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه فعالین اقتصادی به خوبی این موضوع را درک می کنند، گفت:.با وجود اینکه حمایت از صادر کنندگان وتولید کنندگان داخلی از سیاست ها ی کلانی هستند که رییس جمهور در دستور کارخود قرار داده اند،متاسفانه یکپارچگی لازم را نداریم و باید تلاش ها را چندین برابر کنیم،.باید با تمام قوت بیایم و در هر فعالیتی که داریم ادامه داده و عقب نشینی نکنیم.

وی عنوان کرد: تاریخ ایران همیشه گواه فداکاری و ایثار بانوان ایرانی بوده است پس اینبار نیز نیاز داریم که با همگرایی بیشتر  تلاش کنیم  وبه خاطر داشته باشیم که همیشه از مخاطرات و تهدیدها فرصت بسازیم .

ابتکار در پایان اظهارداشت: به عنوان نماینده دولت این نوید را خواهم داد که دولت در این خصوص همه تلاش خود را خواهد کرد و ماهم در بخش زنان و امور خانواده تلاش میکنیم که اتفاقات بهتر وزیبا تری را برای اقتصاد کشور رقم بزنیم.

 

وی از تشکیل کارگروه های اشتغال و کار آفرینی خبر داد وگفت: اکار گروه های  اشتغال و کار آفرینی طی دو سال گذشته در بحث اشتغال بسیار عالی عمل کرده است و حتی بیشتر از ۶۷ درصد مشاغل متعلق به خانم ها بوده است،همچنین نشست خوبی با کشور ژاپن برگزار شده که ۱۶۰ بانوی ایرانی و ۱۶۰ بانوی ژاپنی توانسته اندبا یکدیگرمرتبط شوند و دستاوردهایشان را در کاری مقایسه ای به نمایش بگذارند..

البته قابل ذکراست،انگیزه خانم های ایرانی در کار افرینی و اشتغالزایی بیشتر بوده است همچنین کار مشابهی با سوئد در دست اقدام است که برنامه ریزی خوبی برای توانمندسازی زنان در عرصه های اجتماعی و اقتصائی را به همراه دارد و عنوان صحبت اخر باید عرض نمایم که از شرکت های دانش بنیان و استاراپ ها حمایت خواهیم کرد و در موضوع تجربه صندوق های خرد اقتصادی وروستایی نیز که تا کنون بسیار خوب عمل کر، ادامه خواهد یافت .

نظر دهید

برای نوشتن نظر اینجا کلیک کنید