بخش خصوصی شورای عالی بانوان

مصاحبه با بانویی دیگر از اعضاء فعال شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان ( مژگان همایونی نژاد )

بانویی از دیار نصف جهان سرکار خانم ( مژگان همایونی نژاد )

آیا تا به حال فکر کرده اید بارزترین خصوصیت زنان موفق چیست؟  وچه چیزی آن ها را از بقیه متمایز می کند و سرنوشتی شگفت انگیز برایشان رقم می زند؟

زنان موفقی که می شناسیم چه رییس و مدیر مجموعه ای باشند، چه صاحب سرمایه و صنعت، چه در زمینه ورزش یا هنر سر آمد باشند، یک خصوصیت مشترک همه ی آن ها، تاثیر گذاری شان است.

شاید این زنان راه های متفاوتی رفته باشند و مسیر زندگیشان با هم فرق کند، اما همگی ویژگی های مشترک دارند، از جمله: انعطاف پذیری و هدفمندی .

در گزارش این هفته ،به سراغ بانویی دیگر از اعضاء فعال شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان رفته ایم که مسیر موفقیت را باگام هایی بلند و اراده ای قوی طی کرده است.

لطفا خودتان را معرفی کنید:

مژگان همایونی نژاد هستم متولد سال ۱۳۴۶ در شهر اصفهان.

در خانواده ای هنرمند و از مادری هنر مند وفعال در حوزه صنایع دستی زاده شدم و مادربزرگم اولین آموزشگاه اصفهان را برای زنان شهر دایرکردند و پس از آنها خداوند همسری مهربان را در مسیر زندگیم قرار داد که مشوقی بزرگ در مسیر موفقیت های من بود.

در رشته صنایع دستی و طراحی چاپ تا مقطع کارشناسی تحصیل کردم و در حال حاضر نیز مدیریت آموزشگاه صنایع دستی با نام « مژگان » را عهده دار هستم.

با وجود اینکه از سنین خردسالی با علاقه به هنر صنایع دستی می پرداختم اما فعالیت حرفه ای خود را از سال ۶۶ آغاز کردم و در حیطه های مختلف از جمله دانشگاه آزاد، مقطع دبیرستان و هنرستان و همچنین در کانون اصلاح و تربیت به تدریس و ترویج صنایع دستی فعالیت داسته ام و در این بین ،تعدادی کتاب در رشته های مختلف صنایع دستی برای سازمان فنی و حرفه اصفهان تالیف نمودم.

به عنوان یک بانوی کار آفرین وفعالی که در اقتصاد این کشور نقش به سزایی داشته اید   ، در اوضاع اقتصادی کنونی کشور ما چگونه دوام آورده اید  و رمز موفقیت خود را درچه می دانید؟

کسانی که مرا می شناسند می دانند که همیشه با توکل به خدای بزرگ کار هایم را پیش برده ام و به غیر از خانواده و همسرم کمکی از هیچ سازمان یا ارگانی را نپذیرفته ام ، ب قولی همیشه دستانم را به زانو زده ام و با ذکر یا علی ایستاده ام و با همکاری دوستان وهنرجویانم دست در دست هم گذاشته و رو به رشد حرکت کرده ایم، محصولاتمان را تولید و حتی به بیرون از مرزهای ایران نیز صادر نمودیم و هیچ گونه چشم داشتی به وام، ارز و دولت نداشته ایم.

قابل ذکر است که خداوند همیشه کلید راه درست را بر سرراه موفقیتم قرار داده که به خاطرش سعی می کنم همیشه شاکر باشم و ازبزرگ ترین این موفقیت ها داشتن فرزندانی موفق است که همیشه به داشتنشان افتخار می کنم ، دخترم یکی از کار آفرینان برجسته است که با وجود تحصیل در مقطع دکترای دامپزشکی و علاقه وافرش به هنر صنایع دستی، از سال گذشته نیز به عنوان یکی از دختران شهر فیروزه ای انتخاب شد.

 

از بخش صادرات کار ومحصولاتتان بگویید، چه محصولی و به کجا صادر کردید؟

سال ۹۵ که اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی نامگذاری شد، نمایشگاهی در همین راستا در کاخ موزه چهلستون برگزارشد و توانستیم در این نمایشگاه با نمایندگانی از کشور های عمان ،هند وآلمان آشنا شویم و قراردادهایی با این کشورها بسته شد و با توجه به اینکه محصولات ما جدید بود و نمونه تکراری آن در بازار وجود نداشت و ایده های ما به صورت کاربردی به اجرا میرسید، فعالیت ما را طی دوسال گذشته در حوزه صادرات  به موفقیت رسانید.

همکاری با شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان را از چه زمانی آغاز نمودید و این همکاری چه نقشی در موفقیت شما داشته است؟

از سال ۹۰ با شورای عالی بانوان  آغاز به همکاری نمودم و پس از آشنایی با حیطه های مختلف فعالیت این عزیزان در های زیادی در مسیر کار برایم باز شد و جا دارد که تشکر ویژه ای از سرکار خانم اخوان نسب رییس شورای عالی بانوان اتاق داشته باشم که بستری مناسب را  برای بانوان فعال اقتصادی فراهم نموده اند تا بتوانند برای ادامه مسیر موفقیت راه کار های درستی داشته باشند.

پیشنهاد شما برای کسانی که تازه به این راه قدم گذاشته و یا  با طرح ایده ای نو قصد ورود به بازار کار را دارند، چیست؟

پیشنهاد من به کسانی که قصد ورود به بازار کار را دارند این است که برنامه ریزی دقیقی  برای کار خود داشته باشند ،به خصوص خانم ها که می بایست میان فعالیت درون و بیرون از منزل برنامه ریزی بسیار دقیقی داشته باشند و اگر در این زمینه موفق عمل کنند ، بدون شک در کار و حرفه خود نیز موفق خواهند بود، البته در این مسیر از استفاده تجربیات دیگران و افراد موفق نباید غافل شوند.

مادر بودن و مدیر بودن را چگونه مدیریت کرده اید؟

از سال ۶۹ که دوقلو هایم به دنیا آمدند ،من نیز با تداخل مادر بودن و مدیریت کردن زندگی روزمره روبرو شدم اما با برنامه ریزی درست و همکاری بسیار خوب همسرم توانستم از این مانع بزرگ رد شوم و با توجه به چیزی که شنیده ام ،به نظر اطرافیان در این مدیریت موفق عمل کرده ام.

اگر قرار باشد از این تریبون از مشکلاتتان بگویید و یا در خواستی از مسئولین داشته باشید، چه موردی را انتخاب خواهید کرد؟

اگر قرار باشد از این طریق از مسئولین در خواستی داشته باشم، خواهش می کنم که  برای زنانی که در حوزه های ما فعال هستند و در شرایطی دشوار فعالیت می کنند ،بستر های مناسب کار را ایجاد نمایند تا زنان هم بتوانند پا به پای مردان کار کنند، کما اینکه زنان سرزمینمان تا به امروز ثابت کرده اند که زن ایرانی حتی بیش از چندین مرد نیز می تواند موفق عمل کند و در اقتصاد کشورش سهم به سزایی داشته باشد.

قابل ذکر است ،تعدادی از زنان بی سرپرست در کارگاه من مشغول به کار هستند که همیشه نگرانی این را دارند که اگر این محل تعطیل شود و یا تهت هر شرایطی نتوانند که در آنجا کار کنند ، با معضل بیکای و فقر مواجه خواهند شد و من عاجزانه از مسئولین درخواست می کنم که از چمین افرادی به درستی حمایت کنند .

 درخصوص کارآفرینی زنان و نقش آن در اقتصاد کشور توضیح دهید.

به نظر من کار آفرینی برای زنان بار سنگینیست که به دوش می کشند ، چون از زمانی که لقب کار آفرین را یدک خواهد کشید مسئولیت سنگینی را متحمل خواهد شد و هرچه پیش تر می رود این مسئولیت سنگین تر می شود ،از این جهت که با ادامه فعالیت و کارآفرینی بیشتر در مسیر بزرگ اشتغالزایی قدم برداشته و با ایجاداشتغال برای دیگران مسئولیتش روز به روز سنگین تر می شود.

 چه راهکاری برای افراد تازه وارد و علاقه مند به کار آفرینی دارید؟

می دانیم که همیشه افرادی که به موفقیت رسیده اند ،برنامه ای را دنبال کرده اند که یک ایده کوچک بوده و پس از پرورش ،منجر به آفرینش و اجرا شده است، پس باید بدانند که ایده ها هرچند کوچک نباید در کنج ذهن،خاک بخورد و برای اجرایی شدن نیاز به تلاش بیشتری دارد ،حتی نیاز نیست که از کارهای بزرگ و ایده های بزرگ شروع نمایند بلکه می بایست از ایده های کوچک اتفاقات بزرگ تر بیافرینند .

 رمز موفقیت خود را در چه می دانید؟

به شخصه اولین رمز موفقیتم را عشق به کار وهنرم میدانم  و با وجود موانع و مخالفت هایی که بر سر کارم وجود داشت توانستم با چشم پوشی از بعضی علاقه مندی ها و تلاش های شبانه روزی به موفقیتی که همیشه در پی اش بودم برسم ،یادم هست زمانی که آغاز به کار کردم حتی میز و صندلی برای شروع کار نداشتم اما بازهم دستم را به زانویم گرفتم و با ذکر یاعلی برای ادامه کارم به پا ایستادم و در حال حاضر مجموعه ای را اداره می کنم که می توان گفت در نوع خودش منحصر به فرد است.

 و حرف آخر…

از مسئولین عاجزانه خواهش می کنم که در هر پست و سمتی که هستند ، کارشان را به درستی انجام دهند و همیشه حامی مردم باشند.

 

 

نظر دهید

برای نوشتن نظر اینجا کلیک کنید