بخش خصوصی

رییس شورای عالی بانوان (زهرا اخوان نسب) :هر چقدر بانوان بادرایت تر باشند جامعه راحت تر در مسیر رشد گام بر می دارد.

رییس شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی:

هر چقدر بانوان بادرایت تر باشند جامعه راحت تر در مسیر رشد گام بر می دارد.

رییس شورای عالی بانوان اظهارکرد : هر چقدر بانوان جامعه اسلامی آگاهتر، قوی تر و بادرایت تر باشد جامعه راحت تر در مسیر رشد گام بر می دارد.

 

بی شک یکی از تاثیرگذارترین اقشار جامعه و در واقع بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می دهد که نقش بسیار موثری در عرصه های مختلف از منزل و نقش مادر و همسر تا یک کارمند یا مدیر متعهد را بر عهده دارند. یکی از این بانوان موفق نسیم جوزدانی، مشاور شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی است که چند سالی از شروع فعالیتشان در این سمت می گذرد. این موضوع و عملکرد خوب این بانوی موفق بهانه ای را برای مصاحبه ما فراهم کرد که خواندن آن خالی از لطف نیست.

۱ ـ شما طی ۱۰سال گذشته چه اقداماتی در شورای عالی بانوان به منظور توانمند سازی بانوان انجام دادید؟

برگزاری کارگاه ها و جلسات آموزشی بر اساس نیاز بانوان عضو شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان، ارائه خدمات مشاوره ای در حوزه های صنعتی، بازرگانی و موضوعات مرتبط و فراهم سازی فضای مساعد جهت توسعه روابط تجاری، انجام پژوهش و پشتیبانی از تحقیقات و تجربیات موفق بانوان و اهتمام و بهره مندی ازآنها در برنامه های بانوان و کمک به تربیت نیروهای متخصص برای این منظور، ایجاد هماهنگی بین دستگاهی مرتبط با امور بانوان، ارائه الگوی اقتصادی- اجتماعی مناسب برای فعالیتهای بازرگانی و صنعتی بانوان از طریق برگزاری نشست های بانوان و بازدید ها، آشنایی با قوانین و مقررات در حوزه های کسب و کار، صادرات، گمرک، امور مالیاتی و … از طریق برگزاری جلسات گپ و گفت، برگزاری همایش های ملی جایگاه زنان در کارآفرینی و توسعه پایدار به منظور معرفی بانوان کارآفرین و تبادل تجارب آنان به عنوان الگوهای موفق در سطح ملی و فراملی و ایجاد بستر مناسب جهت توسعه همکاری اقتصادی بانوان، همچنین برگزاری همایش شهر فیروزه ای با دختران توانا با هدف شناسایی دختران نمونه استان و کمک به فراهم آوردن زمینه توانمند سازی آنان در حوزه کسب و کار و فعالیت های اقتصادی از طریق شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی، پرورش ویژگی ها و آموزش مهارت لازم در زمینه کارآفرینی جهت ارتقای فرهنگ کارآفرینی و نوآوری و افزایش توانمندی ها و مهارتهای بانوان و نیز حمایت از کسب و کارهای خانگی، ایجاد شبکه های مجازی ارتباطی بانوان ، ایجاد ارتباط با دانشگاه ها، ایجاد کمیته های تخصصی به اقتضاء و متناسب با ضرورت های و اولویت ها و به منظور طراحی، برنامه ریزی مسائل بانوان، این کمیته ها عبارتند از :کمیته صنایع خلاق، کمیته کارآفرینی، کمیته علم و فناوری، کمیته پژوهش و بین الملل است.

۲ـ لطفا در مورد اقدامات موثر شورای عالی بانوان در جهت توانمند سازی بانوان در استان اصفهان توضیح دهید؟

برگزاری کارگاه ها و جلسات آموزشی در حوزه های کسب و کار و حوزه های اقتصادی  و اجتماعی، ارائه خدمات مشاوره ای در حوزه های اقتصادی و کسب و کار و موضوعات مرتبط و فراهم سازی فضای مساعد جهت توسعه فعالیت های اقتصادی بانوان و ایجاد تعامل بین بانوان فعال اقتصادی به منظور بهره گیری از تجارب موفق در حوزه های اقتصادی از جمله اقدامات عالی بانوان در جهت توانمند سازی بانوان در استان اصفهان است.

۳ـ شورا چه برنامه هایی برای آینده بانوان دارد؟

از جمله برنامه های آینده شورای عالی بانوان می توان به تامین نیاز های فکری واجتماعی و ارائه راهکار های هدایت اقتصادی ، فراهم کردن زمینه های مشارکتی بانوان در عرصه های مختلف اجتماعی ،فرهنگی و اقتصادی ، حفظ  و تقویت شخصیت بانوان در جهت اعتلای جایگاه آنان در سطح ملی، ارتقای فرهنگ کارآفرینی و نوآوری و افزایش توانمندیها و مهارتهای بانوان، ایجاد بسترهای مناسب در راستای ایده پردازی و تسهیل ورود ایده های برتر به چرخه علمی ایده تا مصرف، توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان و استفاده از دیپلماسی در جهت حمایت از اهداف اقتصادی اشاره کرد.

سرمایه گذاری برای بانوان باعث حل بخش عمده ای از مشکلات جامعه می شود.

در ادامه این مصاحبه رییس شورای عالی بانوان اظهار داشت: سرمایه گذاری برای دختران و بانوان و حمایت از آنان موجب حل بخش عمده ای از مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه می شود.

زهرا اخوان نسب ادامه داد : زنان علاوه بر اینکه باید خودشان قوی باشند باید فرزندان قوی از نظر جسمی و روحی تربیت کنند.

وی با اشاره به اینکه مراقبت از فرزندان، همسر و نهایتا جامعه بر عهده بانوان است، ادامه داد: این موضوع باعث اثرگذاری تدریجی بانوان برجامعه می شود.

رییس شورای عالی بانوان در پایان تاکید کرد: هر چقدر بانوان جامعه اسلامی آگاهتر، قوی تر و بادرایت تر باشد جامعه راحت تر در مسیر رشد گام بر می دارد.

 

 

 

 

 

نظر دهید

برای نوشتن نظر اینجا کلیک کنید