شورای عالی بانوان

هنرمندان فرش های دستباف یزد در انتظار بیمه

تاریخچه تولید و عرضه انواع فرش‌های رنگارنگ ماشینی و موکت در ایران، کشوری که شهرت فرش‌های دستباف هنرمندان آن بازارهای جهانی را درنوردیده و امروز زینت‌بخش بسیاری از کاخ‌ها و منازل مجلل است، چندان طولانی نیست.

فرش ماشینی و موکت که با بهره‌گیری از فناوری روز در طرح‌ها، رنگ‌ها و نقشه‌های مختلف مشتری‌پسند تولید و روانه بازار مصرف می‌شود، هرچند رقیبی برای فرش دستباف شمرده می‌شود، اما به گفته صاحبان امر در این رقابت چندان موفق نبوده و نخواهد شد.
فرش دستباف به‌عنوان یک کالای اصیل ایرانی و با ارزش اقتصادی بالا حاصل تلاش بافندگانی است که ۱۰۰ درصد مواد اولیه آن طبیعی و داخلی است و تولید آن در منطقه‌ای کوچک هزینه زندگی صدها نفر را تأمین و به رونق اقتصاد آن منطقه می‌کند.
این صنعت خانگی گرچه تاریخ پرفراز و نشیبی را تاکنون سپری کرد و برای بقا خود نیز راه طولانی در پیش رو دارد، اما برای ادامه فعالیت اش نیز با چالش‌هایی روبروست.
گذشته از گرانی مواد اولیه، افزایش رقبای خارجی، کاهش تعداد بافندگان و طراحان چهره دست، رکود بازار داخلی و خارجی در عصر توسعه صنعتی با مشکلی جدیدی به نام بیمه بافندگان نیز روبروست، چالشی که این روزها هنرمندان یزدی از آن رنج می‌برند و در انتظار مساعدت مسئولان امر، نمایندگان مجلس و موسسه‌های بیمه‌گر هستند.
بر اساس آمارها هم‌اکنون ۴۰ هزار نفر بافنده فعال سالانه ۲۰۰ هزار مترمربع فرش دستباف در طرح‌های کاشان، نائین و تبریز و در رج ‌شمارهای ۲۵ تا ۶۰ در استان یزد تولید می‌کنند، متأسفانه کمتر از نیمی آن‌ها تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند.
عمده صنایع‌دستی یزد را فرش، سرامیک و سفال، کاشی،زیلو، زرگری ،شعربافی( پارچه‌بافی)، ترمه‌بافی، شمد، دستمال، مخمل، دارایی، چادرشب ، قلاویز، دندانی، گیوه، حصیر، خورجین، روفرشی، سفره، احرامی، قلم‌زنی، شیشه‌گری، چرم ، مو تابی و نمدمالی تشکیل می‌دهد.
در این منطقه پهناور با تاریخ، فرهنگ و تمدن کهن ایرانی، هشت واحد طرح و نقشه و ۱۰ شرکت تعاونی فرش دستباف روستایی در ۱۰ شهرستان وجود دارد که به بافندگان خدمات ارائه می‌دهد.
نقشه‌های اصیل فرش یزد بانام‌های هراتی، گل و ماهی، سردار جنگل، کرمانی و نقوش مشابه معروف است و ۷۵ درصد فرش استان از خامه پشم و بقیه از خامه کرک بافته می‌شود.
مشکل اصلی بافندگان فرش دستباف که به هنرمندان زبردست کشور و استان معروف هستند و سال‌ها بینایی خود را در مسیر تولید این صنعت گذاشته‌اند، نبود بیمه و مشخص نبودن آینده‌ای روشن برای ادامه اشتغال آنهاست .
به همین دلیل طی سال‌های اخیر و امسال ، تلاش‌های متعددی برای حل این مشکل و حفظ این صنعت انجام‌شده است.
در این ‌ارتباط مسئول یک کارگاه تولید فرش دستباف یزد در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا می گوید: این کارگاه با ۱۶ نفر بافنده از پنج ماه قبل فعالیت خود را آغاز کرد.
خانم موسوی افزود: متأسفانه هیچ‌کدام از بافندگان بیمه نیستند و نتوانسته‌اند از مزایای بیمه تأمین اجتماعی بهره‌مند شود.
خانم دهقان مسئول کارگاهی دیگر هم اظهار داشت: این کارگاه با هفت دار قالی از سه سال قبل فعالیت خود را آغاز کرد، هیچ‌یک از ۲۵ بافنده آن بیمه نیستند.
رئیس اداره فرش سازمان صنعت ، معدن و تجارت (صمت) یزد درباره وضعیت بافندگان فرش استان ،می گوید: ۱۸ هزار نفر از ۴۰ هزار بافنده فعال صنعت فرش دستباف از مزایای بیمه تأمین اجتماعی برخوردار هستند.
محمدمهدی نبی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا حاصل تلاش سالانه بافندگان استان یزد را حدود ۲۰۰ هزار مترمربع فرش و تابلو فرش ذکر کرد.
وی اظهار داشت: به علت تکمیل ظرفیت سقف تأمین اجتماعی ، بافندگان نمی‌توانند از مزایای این بیمه استفاده کنند.
به گفته وی برای حل این مشکل سال قبل ، تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین « صمت» یزد و صندوق بیمه عشایری و روستایی استان امضا شد که بر این اساس ، بافندگان فرش و رشته‌های مرتبط می‌توانند زیرپوشش بیمه یادشده قرارگرفته و از مزایای آن شامل مستمری بازنشستگی و ازکارافتادگی بهره‌مند شوند.
رئیس اداره فرش سازمان صمت یزد تصریح کرد: بیمه‌شدگان می‌توانند با در دست داشتن معرفی‌نامه یا کارت شناسایی قالیبافی مورد تأیید اتحادیه‌های بافندگان به شعبه‌ها و کارگزاری‌های بیمه عشایری و روستایی زیرپوشش بیمه یادشده مراجعه کنند.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر یزد هم گفت: افراد بالای ۱۸ سال تا ۵۰ سال فعال در این بخش می‌توانند از مزایای این بیمه استفاده کنند.
حسن ابراهیمی به ایرنا افزود: امکان استفاده از مستمری‌های بازنشستگی ، ازکارافتادگی ، فوت ، نقص عضو، و امکان استفاده افراد تحت تکفل از مستمری و سهولت برقراری بیمه برای متقاضیان از مزایای این بیمه است.
وی ادامه داد: امکان انتقال سوابق پرداختی این صندوق به تمام بیمه‌های اجباری و بالعکس ، پرداخت ۲ برابر حق بیمه از سوی دولت و کارفرما بودن دولت و پرداخت حقوق بیمه به‌صورت سالانه بخشی از مزایای بیمه روستایی است.
مدیر بیمه اجتماعی روستاییان یزد خاطرنشان کرد: انتظار داریم با توجه به اینکه بخشی از قالیبافان استان بدون بیمه هستند از مزایای این بیمه بهره‌مند شوند.
ابراهیمی در عین حال تأکید کرد: قالیبافان دارای بیمه در صورت برقرار نشدن یا قطع بیمه قالیبافی بدون از دست دادن زمان برای بهره‌مندی از بیمه روستاییان و عشایر اقدام کنند و در آینده در صورت تأمین اعتبار بیمه قالیبافی بتوانند سوابق خود را از بیمه روستایی منتقل کنند.
وی بابیان اینکه بیش از نیمی از جمعیت مشمول این بیمه بانوان، به‌ویژه زنان خانه‌دار هستند که می‌توانند با برنامه‌ریزی از انواع خدمات این صندوق بهره‌مند شوند، تصریح کرد: هم‌اکنون ۲۱ هزار و ۲۷۸ نفر در استان عضو این بیمه هستند که از این تعداد سه هزار و ۳۷۸ نفر بیمه‌شده زن هستند.
بر اساس این تفاهم‌نامه ، حق بیمه در این صندوق ۱۵ درصد سطح درآمد انتخابی بیمه‌شده است که پنج درصد آن را بیمه‌شده و بقیه را دولت تأمین می‌کند.
همچنین مزایای عضویت در صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایری ، مزایای مستمری پیری ، ازکارافتادگی کلی در اثر حادثه ناشی از کار ، ازکارافتادگی کلی غیر ناشی از کار ، برخورداری بازماندگان تحت تکفل بیمه‌شده متوفی از مستمری و امکان نقل‌وانتقال سوابق بین صندوق و سایر صندوق‌ها عنوان‌شده است.
به نظر می‌رسد با توجه به رشد تعداد بافندگان فرش دستباف به دلیل ایجاد کارگاه‌های مختلف در شهر ، در آینده نزدیک شاهد رونق کسب‌وکار در این صنعت دستی باشیم به‌شرط اینکه حداقل بیمه بافندگان به‌صورت جدی در دستور کار قرار گیرد و نقشه‌ای که برای تأمین آینده‌ای هنرمندان تهیه و بافته شد ، به‌خوبی و با دقت روی دار عمل، اجرا شود.

نظر دهید

برای نوشتن نظر اینجا کلیک کنید