بخش خصوصی

جلسه ای دیگر از نشست شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان با سفیران مدرسه تاب آور با موضوع هوش مالی ضرورتی اجتناب ناپذیر

تقویت هوش مالی کودکان باعث بالا رفتن اعتماد به نفس آن ها در بزرگسالی می شود.
نسیم جوزدانی عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی وابسته به دانشگاه صنعتی با اشاره به اینکه کودکان باید از ابتدا با ارزش پول آشنا شوند، اظهار داشت: تقویت و رشد هوش مالی کودکان و نوجوانان به بالا بردن اعتماد به نفس آن ها در بزرگسالی کمک می کند.
وی در تعریف هوش مالی گفت: در واقع هوش مالی توانایی به دست آوردن پول در کمترین زمان ممکن است یا داشتن شم اقتصادی است.
جوزدانی سواد مالی را از مباحث مهم هوش مالی دانست و اظهار داشت: پس انداز کردن یا میل به پس انداز را باید در کودکان تقویت کرد.
وی افزود: تفاوت کلیدی پس انداز در افراد، مصداق پس انداز است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه راه صحیح کسب پول از طریق کسب کار و فعالیت مالی نیست، یکی از حوزه های کلیدی در سواد مالی را مهارت پس انداز و هزینه کردن دانست.
وی از انواع هوش مالی، به دست آوردن، پس انداز کردن و خرج کردن صحیح پول و همچنین هدیه دادن و سرمایه گذاری پول عنوان کرد و در تعریف خرج کردن صحیح پول گفت: وقتی کسی اقدام به خرج کردن صحیح پول می کند رضایت خاطر حاصل می شود.
پرداخت منظم پول تو جیبی در سنین زیر ۷سال ضرروی نیست.
این استاد دانشگاه یکی از روش های آشنایی کودکان با پس انداز پول، آشنایی کودکان با بانک ها و سپرده گذاری ها و تشویق به داشتن اهداف مالی است.
وی با بیان اینکه پرداخت منظم پول تو جیبی در سنین زیر ۷سال ضرروی نیست، افزود: کودکان باید از زمانی که به مدرسه می روند با کنترل والدین پول تو جیبی دریافت کنند.
جوزدانی همچنین گفت: شیوه های رشد و تقویت هوش مالی از مباحث مهم دیگر هوش مالی است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه آموزش مدیریت مالی از مباحث دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد، یکی از روش های مهم مدیریت مالی پول، را خرج کردن متناسب با درآمد عنوان کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه گفت: یکی از مباحثی که باید در تکامل هوش مالی، به دانش آموز، آموزش داده شود این است که برای خرید نیازها و خواسته های خود نیاز به پول دارد.
جوزدانی افزود: دومین موردی که باید در تکامل هوش مالی به دانش آموز، آموزش داده شود این است که برای به دست آوردن پول تلاش کنیم و سومین مورد، آموزش صبر داشتن به فرزندان که با بدقولی متفاوت است.
وی ادامه داد: چهارمین مرحله تکامل هوش مالی تفاوت بین آن چیزی که می خواهید و آن چیزی که نیاز دارید است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: مهارت های مدیریت مالی از مباحث دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی محدویت های مالی، مدیریت مالی، اهمیت فرصت ها و تعیین اولویت ها همچنین صرفه جویی و استفاده بهینه از پول، تعیین اهداف و ایجاد برنامه ای برای خرج کردن پول از مراحل مهارت های مدیریت مالی دانست.
جوزدانی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: پس انداز کردن و هدیه دادن، مهارت معرفی کالا ، خرید مقایسه ای، جستجو برای اطلاعات مناسب و وام گرفتن نیز از مراحل مهارت های مدیریت مالی است.
وی در پایان از عوامل تهدید کننده آینده مالی فرزندان به صحبت کردن منفی در مورد پول، ابتلا به بیماری ولخرجی ، پرداخت بدون حساب پول به کودکان، توجه نکردن ارزش حساب بانکی کودکان و نوجوانان، عدم توجه به آموزش اخلاق و مسئولیت مالی به فرزندان و ایجاد حس عدم اعتماد به نفس در آنها همچنین عدم آموزش سرمایه گذاری اشاره کرد.

برای دانلود فایل پاورپوینت این گپ و گفت می توانید به لینک زیر مراجعه فرمائید.

فایل پاور پوینت گپ و گفت هوش مالی

نظر دهید

برای نوشتن نظر اینجا کلیک کنید