بخش خصوصی شورای عالی بانوان

نشست تخصصی معرفی پتانسیل ها و کاربردهای فناوری نانو در صنعت با حضور رییس شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان

رییس شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان تاکیدکرد:

تقویت قدرت رقابت واحدهای صنعتی در بازارهای بین المللی با استفاده از تکنولوژی نانو

رییس شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان گفت: تکنولوژی نانو می تواند قدرت رقابت واحدهای صنعتی ایران را در بازارهای بین المللی تقویت کند.

نشست تخصصی معرفی پتانسیل ها و کاربردهای فناوری نانو در صنعت با حضور کارشناسان ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

رییس شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست با اشاره به اینکه تکنولوژی نانو موضوع جدیدی در صنعت است، اظهار داشت: این تکنولوژی می تواند قدرت رقابت واحدهای صنعتی ایران را در بازارهای بین المللی تقویت کند.

کاهش مصرف انرژی از ویژگی مهم محصولات نانویی است

زهرا اخوان نسب از مزایای کالاهای تولیدی نانو به کاهش قیمت تمام شده کالاهای صنعتی، افزایش مقاومت و جلوگیری از تخریب محیط زیست اشاره کرد.

وی تصریح کرد: کاهش مصرف انرژی از ویژگی مهم محصولات نانویی است.

آمادگی بررسی نیازهای نانو در واحدهای صنعتی استان اصفهان را داریم.

در ادامه این نشست نماینده کارگروه ترویج و توسعه و فرهنگ سازی ستاد نانو ریاست جمهوری همچنین با اشاره به اینکه ستاد نانو زیر مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است، اظهار داشت: ستاد نانو طی سالهای ٨۴ تا ٩۴ فعالیت های خود را بر آگاهی بخشی ، توسعه منابع انسانی ، ایجاد و توسعه زیرساخت ها و توسعه علمی و فناوری متمرکز کرده است.

بابک عابدینی از برنامه های این ستاد طی ۱٠ سال آینده بر همکاری های بین المللی ، توسعه و تولید محصولات نانو ، تجاری سازی و بازاریابی بین المللی صادرات محصولات نانو و فناوری اشاره کرد.

وی نیز از فعالیت ١٩٨ شرکت صنعتی در تولید محصولات نانو در کشور خبر داد و گفت: بخش تجهیزات ، ساخت ، تولید و آنالیز با ٢۴ درصد ، عمران و ساختمان با ١۵ درصد ، نساجی و پوشاک با ١١ درصد و نانومواد با ٨ درصد عمده ترین بخش های تولید کننده محصولات نانو است.

عابدینی ادامه داد: ۵٠٢ محصول نانو که عمده ترین آن در بخش تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد، در کشور تولید می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه حجم بازار نانو در کشور ١٣٧٣ میلیارد تومان در سال ٩۶ بود، افزود: در سال گذشته ۶٢ میلیون دلار محصولات نانو صادر شده است.

وی از کشورهای چین، اندونزی و ترکیه به عنوان بازار هدف صادراتی محصولات نانو ساخت ایران اشاره و تصریح کرد: کشورهای مکزیک ، عراق ، هند و برزیل بازارهای هدف آتی محصولات نانو محسوب می شوند.

عابدینی با بیان اینکه برنامه چالش‌های فناوری برای تقاضاهای صنعتی تکنولوژی موجود را ندارند، اذعان داشت: در یک برنامه یک ساله می‌توان به این فناوری‌ها دست یافت.

وی همچنین از آمادگی بررسی نیاز های نانو در واحدهای صنعتی استان اصفهان خبر داد و گفت: ستاد ویژه نانو ریاست جمهوری با بررسی درخواست صنعتگران می توانند در تولید محصولات نانو همکاری کند.

وی در پایان از برگزاری نمایشگاه سالانه تخصصی نانو در تهران خبر داد و افزود: این نمایشگاه فرصت بدیلی برای آشنایی صنعتگران با محصولات و تکنولوژی نانو در بخش های مختلف است.

 

نظر دهید

برای نوشتن نظر اینجا کلیک کنید