بخش خصوصی شورای عالی بانوان

جلسه ای دیگر با میزبانی شورای عالی بانوان با موضوع آشنایی با بازار سرمایه با سخنرانی جناب آقای محمد رضا صادقی

عضو کمیته بورس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان:

محوری ترین بازار، بازار سرمایه است

عضو کمیته بورس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه گزینه عموم مردم برای سرمایه گذاری شامل مسکن، ارز، طلا و سکه و بورس است، گفت: محوری ترین بازار، بازار سرمایه است.

عضو کمیته بورس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان در نشستی در روز دوشنبه ۱۷دی ماه، به میزبانی شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی استان اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: بورس بازار رسمی و دائمی است که در یک مکان مشخص تشکیل و افراد در آن اوراق بهادار داد و ستد می کنند.

محمدرضا صادقی تصریح کرد: قدمت تشکیل بورس در دنیا به ۵۰۰ سال پیش برمی گردد و در ایران به طور رسمی از سال ۱۳۴۶ اغاز به کار کرد.

وی دلیل به وجود آمدن بورس را جمع آوری سرمایه های اندک مردم و استفاده در شرکت ها دانست.

این تحلیل گر بازار سرمایه در ادامه بازارهای تامین مالی را به دو دسته پولی و سرمایه تقسیم و در تعریف بازار پولی اذعان داشت: در این بازار تامین مالی کوتاه مدت و کمتر از یکسال است و شامل پرداخت بهره و اصل وام می شود.

صادقی بازار سرمایه را شامل تامین مالی بلندمدت بیش از یک سال دانست و افزود: در این بازار پرداخت سود سالیانه و دادوستد سهام انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه گزینه عموم مردم برای سرمایه گذاری شامل مسکن، ارز، طلا و سکه و سرمایه گذاری در بازار بورس است،گفت: محوری ترین بازار، بازار سرمایه است.

عضو کمیته بورس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان دلیل این موضوع را عدم فرهنگ سازی عنوان و تاکید کرد: بازار سرمایه علارغم داشتن ریسک های زیاد، بازده بلندمدت بیشتری نیز دارد به شرط آن که سرمایه گذاری بلندمدت کنند.

صادقی گفت: ارکان بازار سرمایه شامل شورای عالی بورس اوراق بهادار که بالاترین رکن مرتبط با بورس است، سازمان و شرکت بورس و اوراق بهادار است که زیر نظر شورای عالی بورس فعالیت می کند.

وی ادامه داد: شواری عالی بورس متشکل از وزیر امور اقتصاد و دارایی، وزیر بازرگانی، رییس کل بانک مرکزی ، روسای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران ، اتاق تعاون، رییس سازمان ، دادستان کل کشور‌ یا معاون آن، یک نفر نامزد از کانون ها و سه نفر خبره مالی و یک نفر خبره از بخش خصوصی می شود.

صادقی در ادامه بازده سرمایه در بازار سرمایه گذاری را شامل مجمع ها و دادوستد سهام دانست و آن را به دو بخش بازار اولیه و ثانویه تقسیم کرد.

وی در تعریف بازار اولیه گفت: این بازار وقتی به وجود می آید که شرکت تازه تاسیس برای تامین مالی خود از روش پذیره نویسی استفاده می کند.

عضو کمیته بورس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان همچنین بازار ثانویه را شامل دو قسمت فرا بورس و رسمی دانست.

این تحلیل گر بازار سرمایه اضافه کرد: فرابورس، شامل اقتصاد کلان، سرمایه گذاران(دارندگان دارایی مالی) و واحدهای اقتصادی و شرکت های مالی و سرمایه گذاری می شود.

صادقی همچنین از ویژگی های بورس به رقابتی بودن و شفافیت اطلاعاتی کسب سود و بازده مناسب، نقدینگی بهتر سهام شرکت ها نسبت به بازار غیر رسمی، دسترسی آسان به اطلاعات شرکت ها و اعمال حق رای و مشارکت، احساس مشارکت سهامداران در امور تولیدی و تجاری آن اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه راه های کسب درآمد از بورس شامل استفاده از سهام و رشد قیمت سهام است، افزود: شرکت ها به منظور پیشرفت خود از آورده های نقدی سهام داران، اندوخته سود انباشته (سهام جایزه)، اندوخته تجدید ارزیابی و دارایی و همچنین روش ترکیبی استفاده می کنند.

عضو کمیته بورس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان تاکید کرد: شرکت ها علاوه بر اینکه موظف هستند یک سری از اطلاعات را به صورت دوره ای به بورس اعلام کنند باید هر سه ماه یکبار گزارشی از صورت های مالی خود به بورس ارائه دهند.

صادقی با اشاره به اینکه هر ۶ ماه یکبار حسابرسی از سوی بورس به شرکت ها فرستاده و حساب های مالی آنها را بررسی می کند، گفت: شرکت ها باید لیست تولید و فروش ماه قبل خود را تا پنجم ماه بعد به بورس اعلام کنند.

وی نحوه انتخاب سهم را از راه های انتخاب بر اساس سودآوری، نسبت قیمت به سود، ثبات نسبی سودآوری، نقدشدگی سهم، ترکیب سهام داران، اطلاع رسانی شرکت ها به صورت سه ماه یکبار، درصد سهام شناور اشاره کرد.

این تحلیل گر بازار سرمایه با اشاره به اینکه کارگردانان بورس اشخاص حقوقی و افراد واسطه بین خریداران و فروشندگان هستند، افزود: نحوه تعیین قیمت در بورس به سه روش قیمت باز، محدود و معین تقسیم می شود.

صادقی در ادامه به روش های کاربردی تحلیل در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: این روش ها شامل روش تکنیکال یا معلول گرا و روش بنیادگرا یا علت گرا است.
وی در تعریف روش تکنیکال یا معلول گرا وی افزود: سهامداران با استفاده از ابزار نموداری می توانند روند فعالیت شرکت ها را در گذشته رصد کنند.

عضو کمیته بورسکمیسیون حمایت از سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان در تعریف روش دوم ادامه داد: متقاضیان سرمایه گذاری در روش بنیادگرا به تحلیل بنیادی و ارزی، اطلاعات شرکت ها، اقتصاد بین الملل و کشور، صنعتی که قصد سرمایه گذاری در آن را دارند می پردازند و با توجه به معرفی بهترین صنعت در هر سال، شرکتی که در ان حوزه موفق تر بوده را انتخاب می کنند.

صادقی همچنین به معرفی برخی از اصطلاحات رایج در بازار سرمایه پرداخت و افزود: سهم قسمتی از سرمایه شرکت سهامی عام است که مشخص کننده میزان تعهدات و منافع سرمایه گذار است.

وی گفت: ورقه سهم نیز سند قابل معامله است که نماینده تعداد سهامی است که این تحلیل گر بازار سرمایه با اشاره به اینکه شرکت سهامی به شرکتی گفته می شود که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان آن را بر عهده دارد، بهترین نوع شرکت در ایران و دنیا را شرکت سهامی عنوان کرد.

صادقی شرکت های سهامی را به دو دسته عام و خاص تقسیم و در مورد تفاوت این دو نوع شرکت گفت: سرمایه شرکت های سهامی عام از طریق فروش سهم به مردم تامین می شود ولی شرکت سهامی خاص از مکانیزم پذیره نویسی عمومی اقدام به تامین سرمایه نکرده است.
این تحلیل گر بازارسرمایه بابیان اینکه مجمع عمومی شرکت ها سالی یکبار تشکیل می شود، گفت:‌ در این جلسه علاوه بر اینکه صورت های مالی را تصویب می کند، نحوه تخصیص و تقسیم سود، انتخاب حسابرس و بازرس آینده شرکت، انتخاب اعضای هیات مدیره در صورتی که مدت تصدی آن ها در این سمت به اتمام رسیده بود را تعیین می کنند.

صادقی اضافه کرد: مجموع عمومی عادی به صورت فوق العاده نیز زمانی تشکیل می شود که وظایف مجمع عادی خارج از روال سالانه انجام شود به طور مثال زمانی که تعداد اعضای هیات مدیره از تعداد استاندارد خارج شده باشد با تشکیل این جلسه اقدام به انتخاب اعضای جدید می کنند.

وی ادامه داد: تصمیمات مجمع عمومی عادی ۵۰ به علاوه یک اعمال می شود ولی در مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده تصمیم گیری در مورد اقدامات بر اساس دو سوم ارای حاضرین صورت می گیرد.

صادقی با تاکید بر اینکه درآمد سهم یا EPS از تقسیم سود خالص کل شرکت بر تعداد سهام به دست می آید گفت: از آن جا که ارزش اسمی سهام کل شرکت هایی که در بورس هستند، ۱۰۰۰ریال است می توان از تقسیم سرمایه شرکت به ریال تقسیم بر ۱۰۰۰ریال تعداد سهام آن شرکت را به دست آورد.

وی با اشاره به اهمیت درآمد سهم، افزود: در واقع EPS به معنی EPS‌ گذشته و EPS‌ پیش بینی است.

صادقی در تعریف DPS یا سود تقسیمی هر سهم اذعان داشت: این سهم بر اساس سود یا سود انباشته آن سال تعیین و تقسیم می شود.

وی در تعریف اصطلاحی دیگر از بازار سرمایه با عنوان “اندوخته قانونی” گفت: بر این اساس، شرکت ها باید ۵ درصد سود سالیانه را در حساب ها اعمال کنند تا اینکه به ۱۰ درصد سرمایه برسد و بعد از آن الزامی به افزایش سرمایه کنند.
عضو کمیته بورس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: شرکت ها در بورس به ۳۷ گروه تقسیم شده اند.

صادقی در بخش دیگری از این نشست نماد را برگرفته از اسم شرکت دانست و گفت: اولین حرف آن مشخص کننده صنعتی است که شرکت در قالب آن فعالیت می کند و سایر حرف خلاصه ای از نام شرکت است.
وی همچنین اضافه کرد: سهم نماد شناور آزاد درصد سهام یک شرکت است که در اختیار سهامداران جز باشند.

این تحلیل گر بازار سرمایه، حجم مبنا را حجمی از معامله سهام شرکت در یک روز معاملاتی دانست که بتواند بر روی قیمت آن سهم تاثیر بگذارد.

صادقی گفت: حجم مبنا با تعداد سهام شرکت ضربدر ۲۰ درصد (الزام بورس به شرکت ها برای رعایت سقف کف شناور آزاد) تقسیم بر ۲۵۰ (روز کاری) به دست می آید.
وی با بیان اینکه در بورس به سبد سهام ، اصطلاحا پُرتفُوی می گویند ، گفت: سبد گردان نیز شخص حقوقی مجوزدار است که در قالب قراردادی مشخص و به منظور کسب انتفاع، به خرید و فروش سهام و اوراق بهادار برای سرمایه‌گذار می‌پردازد.

صادقی افزود: عرضه اولیه یا IPO ، شرکت هایی هستند که برای اولین بار در بورس فعالیت می کنند و به کسانی که برای اولین بار تصمیم به سرمایه گذاری در بورس دارند پیشنهاد کرد که از سهام شرکت های عرضه اولیه خریداری کنند.

این تحلیل گر بازار سرمایه گروه های کالایی در بورس کالا را به پنج دسته صنعت، معدن شامل ۲۴گروه، کشاورزی شامل ۲۱ گروه، بخش نفت و پتر‌وشیمی را به ۹ گروه همچنین کالاهای مشتقه را به ۲۶ گروه و بازار فرعی را به ۵۶ گروه تقسیم کرد.

عضو کمیته بورس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان در پایان گفت: افراد متقاضی سرمایه گذاری در بورس می توانند از طریق مراجعه به سایت های ذیل اطلاعات لازم در مورد بورس را دریافت کنند.

www.Codal.com

www.irbourse.com

www.tsetmc.com

برای دانلود فایل های PDF پاورپوینت این برنامه به لینک های زیر مراجعه فرمائید.

bourse

بورس کالای ایران

نظر دهید

برای نوشتن نظر اینجا کلیک کنید