فرهنگی و اجتماعی

تأکید دولت و استاندار بر سهم ۳۰ درصدی زنان از پست های مدیریتی

مدیر کل بانوان استانداری زنجان عنوان کرد:

تأکید دولت و استاندار بر سهم ۳۰ درصدی زنان از پست های مدیریتی

تأکید دولت و استاندار بر سهم ۳۰ درصدی زنان از پست های مدیریتی

زنجان- مدیر کل بانوان وخانواده استانداری زنجان گفت: تأکید دولت و استاندار بر تحقق سهم ۳۰ درصدی زنان از پست‌های مدیریتی است.

ماهرخ بلوری در نشست فصلی مشاوران و کارشناسان امور بانوان فرمانداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان که با حضور  بیات منش مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان برگزار شد، افزود: تأکید دولت و استاندار بر تحقق سهم ۳۰ درصدی زنان از پست‌های مدیریتی است.

وی اظهار کرد: در استان زنجان با تکیه بر شایسته سالاری تعداد بانوان شاغل در ادارات ارتقا می‌یابند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان بابیان اینکه بانوان زنجانی در زمان انقلاب در مقابله با رژیم طاغوت نقش آفرینی داشتند، گفت: انقلاب بانوان را متحول و بر منزلت آن‌ها افزود.

بلوری تاکید کرد: شهریور ۵۷ نماد ایثار زنان مسلمان زنجانی است و با توجه به بازخورد مطلوب کارگاه‌های تاب‌آوری برای سومین سال متوالی این دوره‌ها را برگزار می‌کنیم و در این میان آموزش‌های پیش از ازدواج در استان از دو ساعت به ۶ ساعت افزایش‌یافته است.

وی افزود: بانوان در تحقق اهداف بازآفرینی شهری و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نقش بسزایی دارند و شهر زنجان به‌عنوان شهر دوستدار کودک معرفی خواهد شد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان ابراز کرد: برای راه‌اندازی انجمن زنان بد سرپرست از بانوان شاغل در ادارات دعوت به مشارکت می‌کنیم.

در ادامه این جلسه یکی از بانوان فعال در حوزه اجتماعی استان زنجان اظهار کرد: مهم‌ترین مزیت بازآفرینی شهری نسبت به برنامه‌های پیشین همه‌جانبه بودن آن است. این برنامه تنها به بخش کالبدی و افزایش ارزش‌ افزوده املاک بسنده نکرده و همه جوانب اعم از مسائل اجتماعی اقتصادی و فرهنگی شهر را نیز لحاظ کرده است.

سولماز شهبازی  با بیان اینکه بازآفرینی شهری تلاشی برای بهبود ناکارآمدی ها و شرایط محیطی اجتماعی است، افزود: شهر به‌مثابه موجودی زنده است که با تمام اجزای خود در تعامل است بنابراین هرگونه اختلال در جزء کالبدی، فرهنگی، اقتصادی و.. آن حیات شهری را با مخاطره مواجه می‌کند.

این فعال اجتماعی ادامه داد: شباهت ویژگی‌های کالبدی، اقتصادی اجتماعی و فرهنگی شهرها، توانمندسازی و ظرفیت‌سازی برای مشارکت مردم محلی و تأمین بسترهای قانونی برای مشارکت در بازآفرینی شهری ضروری است.

شهبازی گفت: اگر قرار باشد به نقش بانوان در بازآفرینی شهری بپردازیم معتقدم رابطه دو سویه‌ای بین زن به عنوان یک واحد انسانی و شهر به عنوان یک موجود زنده و کالبد دارای روح و تعامل وجود دارد. شهر برای حفظ پویایی، امنیت و آرامش نیازمند مشارکت این قشر و زن برای مشارکت و زیستن در محیطی امن و آرام نیازمند مصونیت در شهر است.

شهبازی، افزایش دسترسی به امکانات تفریحی‌، ورزشی و فرهنگی، استفاده از ظرفیت‌های موجود در محلات اعم از کانون‌های مساجد و مراکز بهداشت، ایجادشبکه‌های محلی، بهره‌مندی از ظرفیت رسانه در تبیین اهداف و مزایای بازآفرینی شهری را ضروری دانست و گفت: با تبیین نقش بانوان در حفاظت از محیط زیست، صرفه جویی در مصرف انرژی، ارتقای سرانه‌هایی چون بهداشت و مطالعه باید مدنظر باشد.

وی همچنین راه‌اندازی کمپینی تحت عنوان «شهروند متعهد» را در جمع بانوان حاضر پیشنهاد و ابراز کرد: در گام نخست این کمپین می‌تواند در دو مقوله که نیازمند هزینه‌ای نیست یعنی تفکیک زباله و مصرف کمتر کیسه پلاستیکی در خانواده مفید واقع شود.

این فعال اجتماعی گفت: نور ناکافی معابر، اراضی بلاتکلیف رها شده بدون حصار و پستی بلندی‌های بی شمارمعابر، امنیت و آسایش عبور و مرور را نه تنها برای بانوان بلکه برای همه اقشار کمرنگ کرده است. نقاط مکث و فضاهای جمعی برای توقف، استراحت، تعامل و نقش آفرینی اجتماعی وجود ندارد.

شهبازی با اشاره به کمبود سامانه های آموزشی و تفریحی در شهرک‌های جدید، بر کیفی کردن فضاهای تفریحی شهر و تقویت حس تعلق خاطر جمعی در شهر تاکید کرد.

نظر دهید

برای نوشتن نظر اینجا کلیک کنید