ایران فرهنگی و اجتماعی

افزایش چشمگیر رشته های ورزشی بانوان از ۷ به بیش از ۳۸ رشته در سال های بعد از انقلاب، جمهوری اسلامی چگونه هویت ایرانی، اسلامی را به زنان ورزشکار بازگرداند؟

بانوان پیش از انقلاب در این برهه تاریخی عمدتا در رشته های ورزشی تیمی و بعضا به شکل محدود در حوزه ی انفرادی فعالیت می‌کردند.

بانوان پیش از انقلاب در این برهه تاریخی عمدتا در رشته های ورزشی تیمی و بعضا به شکل محدود در حوزه ی انفرادی فعالیت می‌کردند میزان امکانات و زیرساخت های ورزشی برای زنان حتی در شهرهای بزرگ مانند تهران هم اندک بود. همچنین قبل از انقلاب تنها ۷ رشته ی ورزشی ۹ مربی و ۷ داور زن در رشته های مختلف ورزشی فعالیت می کردند  و ماحصل آن حضور ۶ مورد زن در رقابت های جهانی بوده است.

در اسلام تبعیضی برای زن و مرد وجود ندارد

در اسلام تبعیضی برای زن و مرد وجود ندارد انقلاب اسلامی متاثی از مبانی معرفت شناسی و ارزشی اخلاقی دین اسلام تحول عمیقی در عرصه‌های مختلف اجتماعی به ویژه ورزش بانوان ایجاد کرد و آن روند فرایندعمومی جهانی دور شدن از ارزش های الهی را با احیای تفکر دینی معکوس کرد، جریانات دینی و اخلاقی را پرورش داد، هویت اسلامی ورزشکاران به ویژه زنان را به آنها بازگرداند و زمینه ی فعالیت گسترده تر آنها را در فضای امن به مدد نظام جمهوری اسلامی فراهم کرد.

چهار دهه پیشرفت

با این حال امروز بعد از گذشت ۴ دهه از عمر انقلاب دستاورد های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، و فنی و به طور کلی جایگاه ورزش بانوان نه با قبل انقلاب بلکه با هیچ دوره تاریخی دیگری قابل قیاس نیست، هم اکنون در نقطه ای ایستاده که دستاوردهای انقلاب را پیش چشم جهانیان قابل تامل ساخته است. اختصاص برخی پارک های تهران و شهرستان‌ها به ورزش صبحگاهی زنان، افزایش  ۳۰ برابری تعداد تاسیسات ورزشی اختصاصی بانوان بخش های دولتی و خصوصی، حضور چشم گیر بانوان دختران اسلامی در تورنومنت های بین المللی به بیش از ۱۲ هزار نفر، افزایش تنوع رشته های ورزشی به بیش از ۳۸ رشته افزایش تعداد مربیان و داوران بانو به بیش از ۳۵ هزار مربی و ۱۶ هزار نفر بهبود و توسعه تشکیلات سازمانی ورزشی زنان برای انجام ورزش همگانی، مقبولیت حجاب نزد فدارسیون های جهانی و متقاعد کردن آنها به پوشش اسلامی و افزایش و ارتقای سطح ورزشکارن حرفه ای زنان در مسابقات جهانی کسب موفقیت های بی شمار و مدال های رنگارنگ آن هم با حجاب و پوشش اسلامی به عنوان مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی در حوزه ی ورزش با نوان بعد از انقلاب مطرح است.

نظر دهید

برای نوشتن نظر اینجا کلیک کنید