بخش خصوصی

زهرا اخوان نسب-فعال اقتصادی، اتاق بازرگانی اصفهان و توان مندسازی بانوان

با افزایش سطح تحصیل بانوان و میزان فارغ التحصیلان آنان از دانشگاه، میزان تمایل به فعالیت های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در بین بانوان افزایش یافته است. بالطبع میزان مشارکت بانوان در فعالیتهای گوناگون بتدریج افزایش یافته است،
به گونه ایی که بالغ بر ٧٠ درصد از بانوان تحصیلکرده جویای فعالیتهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی هستند.
در واقع شرایط سخت اقتصادی و تحریمها برای بانوان فرصتهایی را فراهم نموده است،  بهره گیری از کلیه ظرفیتهای جامعه و هدفمند نمودن این ظرفیتها هنر مدیران ارشد کشور می باشد و بدینگونه است که می توان در راستای اهداف کلان کشوری که همانا موفقیت با ثبات در منطقه و جهان می باشد توفیق حاصل نمود.
افزایش حضور زنان در عرصه های مختلف علمی، پژوهشی، تحقیقاتی، نوآوری، ورزشی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی گویای نتیجه دیدگاههای مثبت و ارزنده امام راحل و مقام معظم رهبری است که همچنان جای بسی فعالیت و کار دارد.
اتاق بازرگانی اصفهان نیز افتخار دارد در طول یک دوره ده ساله در راستای جامه عمل پوشاندن به اهداف کلان کشوری در حوزه تقویت و توانمندسازی زنان گام ارزنده ایی برداشته است. در طی یک دهه فعالیت مباحث توانمندسازی بانوان در حوزه اقتصادی و اجتماعی و تقویت نقش زنان در خانواده و جامعه مورد تاکید قرار گرفته و با اجرای برنامه های مدون و متنوع در این راستا اقدام گردیده است. چنانچه در سال ۹۶ اتاق اصفهان توانست در رقابتهای بازرگانی جهان در بین چهار برگزیده اول در حوزه توانمندسازی زنان قرار گیرد. کسب افتخار مقام بانوی نمونه فرهنگ ترویج کارآفرینی این شورا در سطح استان حاصل تلاشهای انجام شده در این حوزه می باشد.
پیشرفت سریع علم و تکنولوژی در قرن اخیر و سرعت دستیابی به اطلاعات گوناگون و نیز تبادل آنها در کوتاهترین زمان ممکن چهره زندگی مردم امروزی را بتدریج دگرگون می نماید.
اگرچه ما در آرزوی داشتن بهترین شرایط زندگی با برخورداری از اینگونه تکنولوژیها هستیم. اما ورود این علوم در زندگی بشر و آمیخته شدن تکنولوژی با شالوده زندگی انسان علیرغم داشتن فواید بسیاری دارای آسیب هایی نیز می باشد که باید با جدیت جهت مقابله با اینگونه آسیب ها جامعه انسانی تجهیز شود.
بهره گیری از تکنولوژی در حوزه های محیط زیست، اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و سیاست موجب تحول در جامعه امروزی گردیده است که این تحولات با آموزش نیروی انسانی و ارتقاء توانایی های مدیران و کارشناسان و در مجموع توانمندسازی منابع انسانی قابل کنترل است.
آنچه که امروز بیش از سایر عوامل در جامعه اقتصادی ما دچار نقصان و کاستی گردیده است اخلاق کسب و کار می باشد. جهت بازیابی و تقویت خصیصه های ارزشمند اخلاق کسب و کار، ایجاد بینش و بصیرت عمیق در جامعه، سالم سازی فضای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تربیت نسل جدید و بازتوانی منابع و ذخایر انسانی موجود از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. لذا پرداختن به مسائل و مشکلات حوزه زنان و خانواده باید همواره مد نظر قرار گیرد چرا که زنان ستونهای نامرئی جوامع محسوب می گردند و سرمایه گذاری روی این قشر جامعه موجب ایجاد ارزش افزوده خواهد شد.
حسب فرمایشات مقام معظم رهبری، مسائل زنان و خانواده در راس امور است، به عبارتی دیگر رشد و یا عقب ماندگی کشور به کیفیت این دو عامل پیوند خورده است، لذا همانگونه که در اسناد بالادستی کشور و در قانون لحاظ گردیده است، دولت موظف است حقوق زنان را در جمیع جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین نماید و زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زنان و احیای حقوق مادی و معنوی آنان فراهم نماید.
در راستای اهداف کلان کشوری بخش خصوصی نیز به ویژه در حوزه ی زنان اقدامات موازی انجام داده است. فلسفه وجود شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان نیز بر پایه اصل توانمند سازی منابع انسانی و ذخایر ارزشمند این حوزه بخصوص بانوان عزیز کشور می باشد. بر این اساس جهت توانمندسازی بانوان بررسی اسناد و چشم اندازهای جهانی و بومی سازی آن با قوانین و شرایط کشور در شورای عالی بانوان انجام شد.
در نظر گرفتن شش ضلعی سواد که تعریف جامع و کاملی از سوی یونسکو دارد (سواد مالی، عاطفی، رسانه ای، ارتباطی، آموزش و پرورش، رایانه) و ضرورت آگاهی بخشیدن و تقویت بنیه اجتماعی و اقتصادی بانوان همواره در دستور کار این شورا بوده است.
چشم انداز این شورا افزایش نسبت مشارکت بانوان در فعالیتهای اقتصادی به نسبت جمعیتی آنان در جامعه می باشد. در همین راستا کلیه اهداف و برنامه های شورا تنظیم و بتدریج در طول سالهای گذشته به اجرا درآمده است.

نظر دهید

برای نوشتن نظر اینجا کلیک کنید