فرهنگی و اجتماعی

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

سرپرست اداره کل بانوان شهرداری تهران با تاکید براینکه جشنواره زنان و تولید ملی عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است، گفت: تمامی کارآفرینان حاضر در این جشنواره در جهت انجام مسئولیت اجتماعی خود در جهت توانمندی زنان سرپرست خانوار تلاش می‌کنند.

در حاشیه چهاردهمین جشنواره زنان و تولید ملی – که از ۱۵ اسفند ماه در مرکز نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری در حال برگزاری است – درخصوص این دوره از جشنواره گفت: شهرداری تهران برای حل مسائل اجتماعی شهر برنامه‌های مختلفی را در دستور کار دارد که یکی از این برنامه‌ها توانمندسازی زنان سرپرست خانوار است.

سرپرست اداره کل بانوان شهرداری تهران با بیان اینکه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در بخش‌های فردی، اجتماعی و اقتصادی صورت می‌گیرد، اظهارکرد: در حوزه مسائل فردی و اجتماعی مباحثی چون سلامت‌، آموزش مهارت‌های فردی، موضوعات خانواده محوری و مددکاری مورد نظر و در بحث اقتصادی، موضوع کارآفرینی و اشتغال زنان سرپرست خانوار و توانمند سازی اقتصادی آنان مورد تاکید است.

وی ادامه داد: در این بخش برنامه‌هایی برای تقویت اشتغال خانگی و کارآفرینی برای این بانوان تدوین شده که یکی از آن‌ها جلب حمایت بخش خصوصی و کارآفرینان اجتماعی در حل مسایل این گروه است.

سرپرست اداره کل بانوان شهرداری تهران افزود: در این برنامه با بنگاه‌های کارآفرین طرح بحث شده و آن‌ها درجهت مسئولیت اجتماعی خود، بخشی از ظرفیت اشتغالشان را به این گروه اختصاص می‌دهند. این بنگاه‌ها زنان سرپرست خانوار معرفی شده از سوی اداره کل امور بانوان را در مشاغل مرتبط استخدام و بیمه می‌کنند و در مسیر توانمندسازی اقتصادی این زنان قدم برمی دارند.

در ادامه گفت: در بحث کارآفرینی به افرادی که از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری، امکان و توان ایجاد کسب و کار را دارند و از مهارتی برخوردار هستند و یا توان کسب مهارتی را دارند، کمک می‌ شود تا محصولاتی را تولید و روانه بازار کنند.

سرپرست اداره کل بانوان شهرداری در ادامه تجلی انجام مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها را در نمایشگاه زنان و تولید ملی دانست و اظهارکرد: تمامی کارآفرینان اجتماعی حاضر در نمایشگاه در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود در جهت توانمندی زنان سرپرست خانوار تلاش می‌کنند و این یک نمونه موفق حل مسائل اجتماعی شهر با کمک بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: محصولاتی که توسط این زنان تولید می‌شود، هر سال در دو نوبت در جشنواره‌ای به نام «زنان و تولید ملی» عرضه می‌شود که یکبار در پائیز و یک بار در اسفندماه برگزار می‌شود.

همچنین درباره حاشیه‌های به وجود آمده برای این جشنواره در روزهای اخیر گفت که نمایشگاه زنان و تولیدملی صرفا به اهداف راهبردی اداره کل بانوان شهرداری تهران اختصاص دارد و از ادامه فعالیت غرفه‌هایی که محصولات حاشیه‌ای و دور از هدف اصلی جشنواره عرضه می‌کردند، جلوگیری شده است.

به گفته وی در جشنواره زنان و تولید ملی سه گروه شرکت می‌کننند؛ گروه اول زنان سرپرست خانوار خوداشتغال، گروه دوم زنان کارآفرین و گروه سوم بنگاه‌های کارآفرینی هستند که بر اساس مسئولیت اجتماعی خود بخشی از ظرفیت اشتغال خود را به زنان سرپرست خانوار اختصاص داده‌اند.

شیوه پذیرش افراد در این جشنواره به این صورت است که گروه اول و دوم، به علت ارتباطی که با معاونت توانمندسازی اداره کل بانوان دارند و به‌صورت پیوسته مورد بررسی قرار می گیرند، از طرف این مجموعه معرفی می‌شوند و حضور پیدا می‌کنند. گروه سوم نیز که شامل بنگاه‌های کارآفرین هستند و با شاخص‌های متعددی از جمله اخذ و کنترل لیست بیمه آنها، ارزیابی و به این جشنواره دعوت می‌شوند.

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، امسال چهاردهمین دوره این جشنواره از ۱۴ تا ۲۵ اسفندماه جاری در بوستان گفت وگو برگزار می‌شود که در آن حدود ۸۰ بنگاه کارآفرین و ۱۵۰ زن سرپرست خانوار حضور دارند. در سال حمایت از کالای ایرانی، این جشنواره میزبان مجموعه‌ای است که بیش از ۵۰۰۰ نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در تولید کالاهای آن نقش داشته‌اند.

در این نمایشگاه تلاش شده تا استانداردهای لازم برای حضور افراد کم توان از جمله کودکان، سالمندان و معلولان رعایت شود. به طور مثال در تمامی معابر داخل سالن‌ها استاندارد ۳ متر رعایت شده و امکانات تردد از جمله آسانسور وجود دارد. همچنین اتاق مادر و کودک، اتاق بازی کودک شامل آموزش، بازی و سرگرمی با حضور متخصصان سازمان آتش و نشانی و هلال احمر و محل بازی کودکان در فضای سبز از جمله امکاناتی است که در این جشنواره فراهم شده است.

نظر دهید

برای نوشتن نظر اینجا کلیک کنید